ارائه خدمات 24 ساعت امداد رسانی
  • با ما تماس بگیرید

    ۰۵۱۳۸۰۸۹

  • ایمیل

    info@emdadyariran.ir

  • تماس فوری
 دینام

دینام

دینام ماشین چیست و علائم خرابی آن کدامند؟

یکی از مهمترین و حساس ترین قطعات خودرو دینام ماشین است که به طور کلی وظیفه تولید برق و انرژی الکتریکی در خودرو را دارد.

دینام ماشین چیست؟

وظیفه اصلی دینام خودرو شارژ مجدد باطری است. یک باطری ماشین در طول روشن بودن خودرو به طور خودکار برق را با تمام اجزای الکتریکی و الکترونیکی خودرو منتقل می کند. اما باطری خودرو به تنهایی توان انتقال این مقدار انرژی الکتریکی را به اجزای خودرو ندارد. اما دینام ماشین مدام و در حین روشن بودن موتور ماشین برق تولید می کند و این برق را در اختیار باطری قرار می دهد. به طور کلی باید گفت وظیفه دینام تولید برق و ذخیره برق در باطری ماشین می باشد. پس فهمیدیم که در صورت خرابی در مدت کوتاهی باطری ماشین خالی می شود. به طور خلاصه باید گفت وظیفه باطری تنها تهیه برق برای استارت زدن خودرو و در مواقع روشن نبودن موتور می باشد و انتقال برق به نقاط مختلف در زمان روشن بودن موتور توسط دینام ماشین انجام می شود.

علائم خرابی دینام خودرو کدامند؟

خراب شدن دینام خودرو علائمی دارد ما می خواهیم به مهمترین آنها بپردازیم. اولین علامت خرابی چراغ هشدار است. در خیلی از خودروها چراغ هشداری برای آگاه ساختن از وضعیت دینام و باطری ماشین وجود دارد. این چراغ در کنار صفحه کیلومتر ماشین جای دارد. به طور معمول در زمان استارت زدن خودرو ، این چراغ روشن می شود و سپس خاموش می شود و اما اگر پس از استارت زدن و روشن شدن خودرو، این چراغ همچنان روشن بود به این معناست که دینام ماشین به مشکل خورده است و خراب شده است. برای پیدا کردن این چراغ می توانید از دفترچه راهنمای خودرو کمک بگیرید.

 تست تسمه و دینام

تست خرابی دینام انجام تست ولت متر است. برای این کار باید از یک ولت متر ویژه مدل خاص ماشین و با توجه به دستورالعمل های شرکت سازنده استفاده کنید. توجه کنید که در زمان خاموش بودن ماشین 12 ولت را نشان دهد. و سپس خودرو را روشن کنید و تمام وسایل برقی جانبی را خاموش کنید. در این زمان ولت متر باید بین 13.5 تا 14.4 باشد. و در اخرین مرحله، تمام وسایل برقی جانبی را روشن کنید و اگر ولت متر در این حالت عدد 13 را نشان دهد به این معناست که سیستم شارژ ماشین سالم است. و اگر اعداد  از این میزان کمتر بود یعنی باید خودرو را چک کنید.

چند روش برای پیشگیری از خرابی  :

1- استفاده از باطری با ظرفیت بیشتر

2-  دور موتور روی 2000 در زمان توقف

3- دور فن کولر در پایین درجه ممکن باشد

4- بررسی وضعیت تسمه  از نظر شل بودن

5- خودداری از روشن نمودن چراغ ها در زمان های غیر ضروری زمان توقف

 

جهت خرید باطری خودرو روی نوشته  کلیک کنید

جهت ارسال امدادگر روی نوشته کلیک کنید

تلفن امداد سراسر کشور 1693

امداد مشهد 05138089

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Phone icon
تماس با مرکز امداد
WhatsApp icon
درخواست امداد به موقیت شما